Popularna chmura, czyli wirtualny dysk to obecnie jedno z chętniej i częściej wykorzystywanych narzędzi internetowych. Obecnie wiele firm takich jak Google czy Microsoft mają w swojej ofercie powierzchnie na wirtualnym dysku i oferują je swoim użytkownikom. Rozwiązanie takie jest korzystne z wielu względów, pozwala zachowywać bezpieczną kopię, która nigdy nam nie zginie czy łatwo udostępniać konkretne pliki innym bez uciążliwego dostarczania ich na pendriveach, czy płytach CD. Rozwiązanie takie jest również dedykowane dla osób, które często podróżują i potrzebują dostępu do centralnego punktu z danymi. Dyski wirtualne są w większości przypadków darmowe, oferują wiele funkcji, a korzystanie z nich jest proste, bezpieczne i niezawodne. Czym zatem są dyski wirtualne w chmurze? Jak działa posługiwanie się chmurą? Jakie korzyści ma ten rodzaj przechowywania danych? Kiedy warto korzystać z dysku wirtualnego? Odpowiedzi na te pytania, przydatne porady i wskazówki prezentujemy poniżej.

Czym jest “chmura” – wirtualny dysk?

Chmura, czyli dysk wirtualny to przestrzeń dyskowa znajdująca się w internecie na danej stronie. W sieci istnieje wiele serwisów internetowych umożliwiających wirtualne przechowywanie danych. Możemy zapisywać w nich wiele różnego rodzaju plików takich jak pliki mp3, mp4, dokumenty czy prezentacje. W większości przypadków dyski wirtualne są darmowe, a jeśli zależy nam na większej ilości miejsca na nim, możemy dokupić za pieniądze odpowiedni pakiet. Wirtualne dyski prowadzą również największe marki takie jak Google Czy Microsoft. Każdy wirtualny dysk posiada konto, do którego logujemy się za pomocą loginu i hasła. Możemy zatem mieć dostęp do chmury z różnych komputerów w różnych częściach świata. Dyski w chmurze działają 24h, w każdej chwili możemy coś na nich zapisać lub ściągnąć dany plik na komputer. Są one dedykowane zarówno ‚firmom do celów biznesowych, jak i użytkownikom prywatnym do ich prywatnych potrzeb. Dzięki dyskom wirtualnym nie musimy przechowywać danych fizycznie w mieszkaniu, kupować dysków zewnętrznych czy zaśmiecać swojego osobistego komputera.

Jak działa chmura

Działanie “chmury”, czyli dysku wirtualnego jest bardzo proste. Z jego obsługą poradzi sobie każda osoba — nawet ta, która nie zna się na obsłudze najnowszych technologii. Pierwszym krokiem do użytkowania takiej chmury jest założenie konta. Po wyborze jednej z wielu marek w sieci, wystarczy podać dane, hasło oraz adres e-mail i zaakceptować rejestrację klikając w link otrzymany w mailu. Jeśli posiadamy np. już konto w usłudze Google czy Microsoft dysk taki mamy automatycznie do niego przypisany.

Gdy mamy już działające konto możemy rozpocząć korzystanie z chmury. W dowolnym momencie i miejscu wystarczy zalogować się na stronie wirtualnego dysku oraz przesłać dokumenty. Po ich wgraniu będą widoczne w dysku. Możemy je sortować, pobierać czy w niektórych chmurach nawet edytować np. pliki tekstowe. Aby wgrać dany plik wystarczy skorzystać z przycisku “Wgraj” lub “Dodaj” znajdującego się w głównej części dysku. Materiały przechowywane na wirtualnym dysku są bezpieczne i nawet gdy uszkodzimy swój komputer lub go zgubimy, dane będą w dalszym ciągu się tam znajdowały. Gdy będziemy chcieli z nich skorzystać, wystarczy zalogować się do chmury oraz pobrać z niej konkretne dane.

Korzyści i plusy

Korzystanie z wirtualnego dysku w chmurze ma bardzo wiele zalet. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo danych. Używanie urządzeń mobilnych, przenoszenie danych czy ewentualne zniszczenie urządzenia może zagrozić naszym danym i bezpowrotnie je usunąć. W razie zagubienia czy kradzieży również możemy nie odzyskać danych z fizycznego urządzenia. Tworzenie kopii w wirtualnej chmurze jest bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Kolejnym plusem jest oszczędność miejsca na dysku komputera. Jest to bardzo częsty problem a brak wolnego miejsca na dysku może spowolnić pracę komputera czy uniemożliwić dalsze działania. Niektóre pliki, których używamy nieco rzadziej, możemy wgrać na dysk w chmurze i wykasować je w komputerze stacjonarnym. Dzięki temu za darmo zyskujemy dodatkowe miejsce.

Bardzo dużą korzyścią wirtualnych dysków jest dostęp online. Dzięki nim możemy uzyskać dostęp do pliku niezależnie czy znajdujemy się w domu, w pociągu czy na drugim końcu świata. Z tej funkcjonalności bardzo chętnie korzystają firmy. Pozwala to współdzielić pracownikom dane bez konieczności ich przenoszenia fizycznie np. na pendrive-each. Dzięki temu oszczędzić można wiele czasu, a szybka komunikacja będzie znacznie ułatwiała naszą pracę. W ten sposób możemy również dzielić się swoimi zdjęciami czy nagraniami z przyjaciółmi oraz udostępniać im do pobrania konkretne pliki np. potrzebne w szkole, czy na uczelni. Obsługa dysków wirtualnych jest bardzo prosta, w podstawowej wersji darmowa oraz niezawodna. Dysków w sieci możemy również używać np. do przechowywania filmów czy zdjęć i używać ich np. poprzez smart tv z dostępem do internetu.

Jedynym minusem, który wynika z naszych ustawień, może być problematyczne umieszczanie i ściąganie plików o dużym rozmiarze. Jeśli posiadamy internet szerokopasmowy — stacjonarny z wgraniem czy ściągnięcie filmu HD nie będzie problemu. Jednak przy internecie mobilnym np. 3g, a nie LTE komfortowo użytkować będziemy mogli plikiów, tylko kilkunasto — kilkudziesięciu megabajtowe.

Czy warto korzystać z chmury?

Odpowiedzi na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna. Wirtualne dyski w chmurze to najnowsza zdobycz technologii. Pozwala znacznie usprawnić proces pracy, deponować bezpiecznie dane oraz uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Dyski takie są te proste w obsłudze, nie wymagają instalacji oprogramowania czy podania konkretnego sprzętu. Mają bardzo wiele zalet, z których warto skorzystać. Jeśli nigdy nie mieliśmy takiego dysku, warto otworzyć darmowe konto na próbę i osobiście się przekonać czy będzie on nam przydatny. Zgranie kilku plików i ich użytkowanie w chmurze z pewnością dostarczy praktycznej wiedzy na ten temat i pozwoli podjąć odpowiednią decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here