Własna firma w Niemczech, to rozwiązanie które wybiera coraz więcej polskich przedsiębiorców. Dlaczego jest to korzystne? Główny udział przy podejmowaniu takiej decyzji mają względy finansowe. Jeżeli chodzi zarówno o podatek dochodowy, jak i kwestie ubezpieczenia emerytalnego czy zdrowotnego, to zobowiązania wobec niemieckich urzędów są dużo niższe, niż w przypadku prawodawstwa polskiego. Co trzeba wiedzieć o rejestracji firmy w Niemczech? Czy rejestrując Gewerbe na terenie Niemiec koniecznie trzeba mieć meldunek w tym kraju?

Wymagania Urzędu Skarbowego

Każdy kraj ma odrębne przepisy dotyczące możliwości założenia działalności gospodarczej na terenie własnego terytorium. Dzięki temu, że Polska już od dłuższego czasu jest członkiem Unii Europejskiej zasady zakładania działalności gospodarczej na terenie Niemiec dla obywateli naszego kraju stały się mniej restrykcyjne, jednak wciąż należy pamiętać o kilku wymogach formalnych. Niemiecki urząd skarbowy może wymagać na przykład podania numeru telefonu stacjonarnego. Jest to jedna z opcji potwierdzania wiarygodności nowo zakładanej firmy. Co zrobić w przypadku, gdy nie ma się stałego meldunku na terenie Niemiec? Można skorzystać na przykład z usług firm pośredniczących w zakładaniu działalności gospodarczej.

Pośrednik przy zakładaniu firmy

W Internecie można znaleźć firmy i portale internetowe, które pośredniczą w założeniu firmy na terytorium niemieckim oraz mogą się one również zajmować bieżącą obsługą prawną podczas prowadzenia firmy, dzięki czemu nie trzeba przejmować się żadnymi aspektami prawnymi. Za sprawą takiej możliwości legalnie na terytorium niemieckim mogą pracować na przykład polskie opiekunki.

Co będzie potrzebne do założenia Gewerbe w Niemczech bez meldunku?

Aby założyć taką firmę, to przede wszystkim należy posiadać ważny dowód osobisty potwierdzający tożsamość. Jest to zasadniczo jedyny dokument jaki trzeba posiadać – następnym krokiem jest podpisanie stosownej umowy z firmą pośredniczącą. Firma ta nie tylko w sposób kompleksowy zajmie się rejestracją działalności w niemieckich urzędach, ale również użyczy własnego adresu meldunkowego, co jest zgodne z prawem. Można również uzyskać poradnictwo dotyczące wyboru najbardziej optymalnego rozliczania się ze składek. Warto pamiętać o tym, że składki zdrowotne odprowadzane do Niemieckich prywatnych ubezpieczycieli mogą być bardzo niskie, jednak wówczas wymagają one sporego własnego udziału finansowego w przypadku wizyty u lekarza czy konieczności hospitalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here