Fotowoltaika to obecnie najbardziej popularny sposób na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Panele solarne widzimy nie tylko na dachach budynków prywatnych, ale także na budynkach użyteczności publicznej. Fotowoltaika jest nie tylko przyjazna środowisku, ale przede wszystkim opłacalna.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika nie jest tania jeżeli chodzi o samą inwestycję początkową, ale równocześnie jest to najtańsze źródło energii odnawialnej dla inwestora indywidualnego lub małej firmy. Budowa elektrowni wodnej lub wiatrowej wymaga zdecydowanie większych nakładów. Stąd właśnie ogromna popularność systemów fotowoltaicznych w naszym kraju.

Wiele osób obawia się, że względu na strefę geograficzną, opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest wątpliwa. Nic bardziej mylnego. Podobne warunki nasłonecznienia panują w Niemczech, ale udział fotowoltaiki w wytwarzaniu energii elektrycznej przekroczył już 20 %.

Oczywiście w okresie zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, panele słoneczne produkują mniej energii elektrycznej niż wynosi zapotrzebowanie. Za to w okresie letnim produkują jej znacznie więcej. Nadmiar można gromadzić w specjalnych akumulatorach lub odsprzedać do zakładu energetycznego. Ten drugi wariant jest znacznie popularniejszy. Za 1000 kWh oddanych latem, można w zimie odebrać 800 kWh.

Ile to kosztuje?

Cena zakupu i montażu paneli solarnych zależy od wielu czynników, Oczywiście najważniejsze jest indywidualne zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, ilość paneli solarnych.

Wylicza się, że inwestycja zwraca się średnio po 6 latach. A to oznacza, że przez te 6 lat płacisz mniej za prąd, a potem masz go za darmo. Jedyną opłatą jest abonament wynoszący ok. 150 zł rocznie.

Biorąc pod uwagę wzrosty cen energii, opłat przesyłowych, nowego podatku mocowego oraz innych dodatkowych opłat, inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna nie tylko ze względu na środowisko, ale przede wszystkim na zasobność portfela.

Fotowoltaika kujawsko pomorskie może być montowana zarówno na dachu obiektu, jak i na wiacie garażowej (tak zwanej wiacie fotowoltaicznej) lub stelażu naziemnym. Instalacje mogą być montowane na dachu dwuspadowym lub płaski, ale po warunkiem, że konstrukcja dachu nie jest uszkodzona i pozwala na bezpieczny montaż. Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż w innym miejscu niż dach, a więc widać jak ta branża się rozwija i jak inwestorzy poszukują nowych sposobów montażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here