Herbata z hibiskusa jest wytwarzana z gatunku Hibiscus sabdariffa, znanego również jako ketmia szczawiowa i malwa sudańska. Roślina pochodzi z tropików, obecnie jest uprawiana głównie w Egipcie i Sudanie do produkcji herbaty. Bylina o drzewiastej podstawie ma kolczaste pędy i ciemnozielone liście. Może osiągać od dwóch do trzech metrów wysokości. Kwiaty hibiskusa mają średnicę około 15 centymetrów i są wyjątkowo dekoracyjne, a oprócz tego zdrowe.
Hibiskus właściwości wzmacniające układ immunologiczny
Ponieważ roślina zawiera również dużo witaminy C, napój z hibiskusa jest również stosowany jako środek na wzmocnienie odporności.Ponadto ketmia szczawiowa zawiera śluz, który zapewnia ulgę w objawach przeziębienia, takich jak chrypka, ból gardła i kaszel, a także wpływa pozytywnie na pracę nerek. Nie zaleca się picia herbaty kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Herbata z hibiskusa – przepis
Im intensywniejsza czerwień suszonych kwiatów, tym bardziej aromatyczny smak ma herbata z hibiskusa
Suszone, ciemnoczerwone płatki są dostępne w postaci sypkiej w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach i herbaciarniach.
Aby samemu zrobić herbatę z hibiskusa, potrzebujesz około dwóch łyżeczek suszu na jedną filiżankę herbaty. Zalej je wrzątkiem i pozwól im parzyć się przez sześć do ośmiu minut – nie dłużej, w przeciwnym razie napój będzie zbyt gorzki. Malwa sudańska zawiera kwas hibiskusowy, cytrynowy, jabłkowy i winowy, które nadają herbacie owocowo-kwaśny smak. Można go złagodzić miodem lub cukrem. Zdrowa i pyszna herbata smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Napój można uszlachetnić odrobiną imbiru lub świeżą miętą. Będzie prawdziwą bombą witaminy C, gdy się doda do niego owoców dzikiej róży. Malwa sudańska jest składnikiem wielu mieszanek herbat owocowych ze względu na jej aromatyczny smak i czerwony kolor.
Jeśli zmieszasz zimną herbatę z wodą mineralną, odrobiną cytryny lub limonki i dodasz kilka listków melisy, rozmarynu lub mięty, powstanie napój, który skutecznie gasi pragnienie.
Ketmia szczawiowa – uprawa
Roślinę można wysiewać w szklarni lub na parapecie w temperaturze około 22 stopni Celsjusza w luźnej, bogatej w składniki odżywcze glebie z dodatkiem gliny. Po wykiełkowaniu nasion, należy przesadzić sadzonki do większych doniczek i utrzymywać je w stałej temperaturze 22 stopni Celsjusza. Malwa sudańska powinna być podlewana regularnie i mieć dostęp do dużej ilości światła. Gdy tylko czerwone, mięsiste kielichy zakwitną, można je wysuszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu i wykorzystać do zrobienia naparu.