Nie masz średniego wykształcenia, a może masz, ale niepełne – bez matury? Chcesz je uzupełnić? Dowiedz się jak to zrobić i jak wygląda matura w liceum dla dorosłych.

Zdanie matury po latach wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczą dobre chęci, zapał do nauki i zaangażowanie. Matura dla dorosłych to szansa na uzupełnienie wykształcenia, kontynuację nauki na uczelni lub w szkole policealnej i zdobycie lepszej pracy. Jeśli chcesz studiować, to nie ma wyboru – musisz zdać maturę. Ale spokojnie, na pewno dasz radę.

Jak wygląda matura w liceum dla dorosłych?

Program nauczania w liceum dla dorosłych musi być zgodny z podstawami programowymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, a więc jest dokładnie taki sam jak program w liceum dla młodzieży. Jest to tzw. podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie liceum dla dorosłych mają zajęcia z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, historii, historii i społeczeństwa, języka obcego, podstaw przedsiębiorczości oraz informatyki. Nauka wygląda zupełnie tak jak w zwykłym liceum. A jak wygląda matura?

Należy wyraźnie podkreślić, że podejście do matury nie jest obowiązkowe. Jednak na pewno warto spróbować ją zdać. Matura dla dorosłych wygląda dokładnie tak samo jak dla młodzieży. Jej formuła jest ujednolicona. Maturzyści muszą podejść obowiązkowo do egzaminu z 3 przedmiotów, tj. języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Egzamin z obu języków jest pisemny i ustny, natomiast z matematyki tylko pisemny. Przedmioty dodatkowe nie są obowiązkowe, ale można takowe zdawać. Ważne – aby zdać maturę trzeba uzyskać wynik na poziomie co najmniej 30%.

Matura od 2021 roku

Od 2021 roku obowiązuje jedna formuła matury dla wszystkich – nie ma już podziału na starą i nową formę. W 2023 roku formuła ta ma się zmienić. Egzamin będzie trudniejszy więc na zdanie matury warto zdecydować się już teraz. W przyszłym roku każdy maturzysta będzie musiał obowiązkowo podejść do egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym. Obowiązek ten nie dotyczy absolwentów posiadających: dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo certyfikaty kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo świadectwa, o których mowa w pkt 3, i certyfikaty, o których mowa w pkt 4, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 sierpnia 2019 r.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do matury dla dorosłych, zapisz się do liceum dla dorosłych w szkołach Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/liceum-ogolnoksztalcace-dla-doroslych.

Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?

Egzamin maturalny można poprawiać jedynie przez 5 kolejnych lat licząc od ukończenia szkoły średniej. Po tym czasie wyniki ze wszystkich przedmiotów tracą ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa. Absolwenci liceum z lat 2015-2018 lub technikum z lat 2016-2018 muszą zdawać egzamin w nowej formule. Natomiast absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin w starej formule. Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku 2004 muszą natomiast zdać egzamin w nowej formule. Osoby, które mają zdany egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów w latach 2014-2017 brakujące przedmioty muszą zdawać w formie, która obowiązywała w tym czasie.

Jeśli chcesz uzupełnić swoje wykształcenie i zdać maturę, przeczytaj artykuł: https://zak.edu.pl/aktualnosci/11900–matura-dla-doroslych—–nigdy-nie-jest-za-pozno-na-egzamin-dojrzalosci-.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here