Coraz więcej osób zwiedza Polskę czy inne części Europy kamperem. Dzięki temu mogą zatrzymać się w miejscach, w których chcą, a przy tym sporo zaoszczędzić, gdyż nie muszą wydawać pieniędzy na hotele czy apartamenty. Jednak, aby „kamperowanie” było w pełni udane należy zainstalować zestaw fotowoltaiczny do kampera, gdyż tylko wtedy zapewnimy sobie komfort jazdy, a przy tym nie będziemy musieli ciągle szukać postoju, gdzie będziemy mogli naładować akumulator. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię w kamperze w wielu przypadkach jest bardzo duże i zależy od ilości sprzętu. Jeżeli chce się przygotowywać jedzenie w kamperze i przechowywać je w lodówce, to zapotrzebowanie na energię będzie solidne.
Fotowoltaika do kampera – komfort na pierwszym miejscu
Panele słoneczne nie są tanie, ale jeżeli zależy nam na efektywności, to oszczędność nie jest wskazana. Do wyboru są elastyczne i nieelastyczne solary do kampera i naszym zdaniem warto wybrać te elastyczne. Choć są droższe, to jednak zajmują mniej miejsca, a przy tym montaż jest prosty. Nie trzeba także obawiać się, że panele słoneczne do kampera zostaną skradzione, gdyż są niemal niewidoczne. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a dokładnie obciążenie i wagę. Otóż są one lekkie, zatem nie będą stanowiły obciążenia, nawet w przypadku starszych modeli kamperów.
Jak przykleić panele elastyczne?
Nim przejdziemy do instrukcji montażu paneli słonecznych, to musicie jeszcze wiedzieć, że poza estetyką, która oczywiście jest lepsza niż w przypadku modeli nieelastycznych, istotne znaczenie ma fakt, że nie zalega w nim woda czy brud, a ich praca jest cicha. Podczas jazdy moduł elastyczny nie chłodzi się tak szybko jak ten sztywny, ale nie jest to jakimś problemem. Czas przejść do montażu. Najpierw musicie wybrać miejsce, gdzie zostanie przyklejony panel. Najlepiej, aby była to powierzchnia płaska. Dzięki temu będzie można parkować gdzie się chce i w jakich kierunkach się chce, a jeżeli powierzchnia jest nierówna, to wtedy należy parkować zawsze w kierunku południowym. Tutaj musicie jednak wiedzieć, że zestawy solarne do kampera ze sklepu https://suntrack.pl/zestawy-do-kampera/2414-zestaw-kamper-150w-mppt.html nie muszą być zainstalowane w konkretnym kierunku. W następnym etapie należy wybrać klej. Zestaw klejący powinien składać się z aktywatora powierzchni, podkładu oraz kleju. Możecie również wybrać produkty 3w1. Pamiętajcie, że dobrze przyklejone panele słoneczne do kampera są niemal niemożliwe do usunięcia, chyba że zastosujecie specjalną żyłkę do wycinania szyb. Trzecim krokiem jest przygotowanie samej powierzchni. Zatem najpierw myjecie powierzchnię szamponem, a następnie odtłuszczacie przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Gdy i ten etap macie za sobą pozostaje już tylko przyklejenie panela i oklejenie go taśmą malarską, co zapobiegnie wyciekowi kleju na karoserię.
Jaki akumulator wybrać?
Warto jeszcze poruszyć temat akumulatorów, wszak to one w dużej mierze wpływają na efektywność pracy. W typowym kamperze, wystarczy wybrać akumulator o mocy do 80 Ah. Taki akumulator bez problemu zasili oświetlenie, telewizor, czy podręczne urządzenia. Jednak jeżeli chcecie mieć w kamperze lodówkę, to pojemność akumulatora musi być znacznie większa. W tym przypadku potrzebne będzie urządzenie o pojemności do 120 Ah. Musicie jednak pamiętać, że akumulatory są urządzeniami stosunkowo ciężkimi i mogą ważyć nawet 60 kg. Teraz należy wybrać najlepszy akumulator. Do wyboru jest model z elektrolitem ciekłym lub w technologii AGM bądź też GEL. Ten pierwszy nie nadaje się do zastosowań turystycznych. Niestety szybko się rozcieka, jednak jest tani. Z kolei model AGM pracuje cyklicznie i sprawdzi się szczególnie tam, gdzie pracują silniki i duże przetwornice. Jednak jego wadą jest długi czas ładowania. Natomiast do dużych zalet należy to iż jest on w pełni bezpieczny, gdyż gwarantuje szczelność. Ostatnim modelem jest akumulator w technologii GEL, który można uznać za najbardziej trwały. W większości przypadków można z niego korzystać nawet przez 8 lat.
Zasilanie solarne do kampera ma wpływ na wygodę jazdy. Dlatego wybierając je nie należy w żadnym wypadku oszczędzać.
Sprawdź też: https://suntrack.pl/131-zestawy-do-kampera