Padel jest zyskującą na popularności dyscypliną sportową. Rosnące zainteresowanie Polaków tą odmianą sportu rakietowego sprawia, że rozbudowuje się sieć obiektów sportowych oferujących charakterystyczne – małe i zabudowane korty do rozgrywek deblowych. Interesujesz się tym sportem? Chcesz zacząć własną przygodę z grą? Poniżej znajdziesz garść najistotniejszych informacji.
Padel – sport, który pokochali Polacy
Sporty rakietowe w naszym kraju cieszą się popularnością już od jakiegoś czasu. Nic dziwnego, że powstają wciąż nowe korty do padla w Polsce. Z uwagi na to, że dyscyplina jest młoda i dopiero zaczęła się dynamicznie rozwijać nie mieliśmy wcześniej odpowiedniego do niej zaplecza. Tymczasem korty do padla ze Śląska czy stolicy to inne obiekty niż te, które służą do grania w tenisa ziemnego czy squasha. Cechuje je:
- niewielki rozmiar – korty do padla mają 10 m x 20 m,
- otoczenie ściankami ze wzmacnianego szkła lub betonu – na wysokość 3 metrów w narożnikach i 2 metrów na ścianach,
- zabudowa z siatki drucianej.
Zasady gry w padla
Jeżeli chodzi o same reguły gry w padla to są one dość proste. Rozgrywka polega na serwowaniu – skierowaniu piłki po przekątnej, aby wylądowała po drugiej stronie siatki. Gdy serw od dołu się nie uda, serwujący może wykonać go ponownie. Piłkę można odbijać bezpośrednio w powietrzu lub po tym, jak odbije się ona od powierzchni kortu. Ważne, aby przed uderzeniem w pole przeciwnika nie miała kontaktu ze ścianą ani ogrodzeniem. Gra toczy się do dwóch wygranych setów, a zakończenie seta oznacza zdobycie przez któregoś z zawodników 6 gemów.
Historia padla – skąd wzięła się ta dyscyplina?
Sport padel jest znany już od 60 lat, a swoje początki miał w Meksyku, gdzie w 1962 roku wymyślił go Enrique Conquera. Na bazie zasad i warunków, w jakich grano w tym kraju w fronton, powstał zabudowany kort podzielony siatką w połowie. Żona Conquera, która była miss Argentyny zebrała i spisała zasady, przekazując je mężowi w formie prezentu urodzinowego.
Historia padla w Europie sięga 1970 roku, za sprawą hiszpańskiego księcia Alfonso of Hohenhole. Wprowadził on w konstrukcji kortu siatkę, dodając grze w padla elementu zaskoczenia. Dyscyplina szybko przyjęła się w Hiszpanii, gdzie już 10 i 20 lat później organizowano rozgrywki Pro-Am. W 1989 roku powstał pierwszy szklany kort do gry w padla. W Polsce gra w padla też zyskuje na popularności, o czym świadczy budowa nowych kortów do padla na Śląsku oraz zawiązania w naszym kraju Polska Federacja Padla.
Jakie korty do padla wybrać?
Rozwój sportu – padla w naszym kraju jest dynamiczny i nowe korty do padla powstają na Śląsku czy w Warszawie. Więcej o jego popularności przeczytasz w artykule: Padel – sport, który zyskuje na popularności w Polsce i Europie. Gdzie dzisiaj możliwa jest gra w padla? Kraków, Wolbrom, Warszawa, Kielce, Olsztyn, Lubniewice, Szczecin, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Wejherowo, Turbia, Katowice, Tychy, Żory i inne.