Nasze ogrody mogą być ozdobione przez ponad 200 gatunków magnolii, czyli drzew i krzewów, które od lat słyną ze swojego pięknego wyglądu. Magnolia już kilka wieków temu była kojarzona ze szlachetnością i delikatnością. Magnolia jest również swego rodzaju botanicznym fenomenem, który naprawdę warto mieć w przydomowym ogrodzie. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem sadzenia magnolii? Jak ją pielęgnować? Jaką odmianę wybrać?

Co sprawia, że magnolia jest taka wyjątkowa?

Pierwszą niezwykłą rzeczą, która wyróżnia magnolię spośród innych gatunków roślin, jest jej historia. Według naukowców pierwsze magnolie rosły ok. 90/100 milionów lat temu. Dawno temu można było znaleźć dziko rosnące magnolie w większości miejsc na świecie. Obecnie jednak dziko rośnie jedynie na południu USA i południu Chin. Co ciekawe, jako że magnolie istniały na powierzchni Ziemi jeszcze przed pszczołami. Z tego powodu musiały się ewolucyjnie przystosować do innego sposobu zapylania. Sama nazwa magnolii pochodzi od nazwiska Pierre’a Magnola, czyli naukowca, który zajmował się opisaniem właśnie tego krzewu. Magnolia rosnąca w naszych ogrodach to zazwyczaj magnolia pośrednia, która dorasta do ok. 5-6 metrów i dobrze znosi zimę. Bardzo popularna jest również magnolia Siebolda.

Magnolia – wymagania glebowe

Większość odmian magnolii wymaga dobrej, żyznej gleby, która powinna być wcześniej przekopana. Magnolia wyróżnia się również szerokim systemem korzeniowym. Roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać, jeżeli będzie rosła w ciężkim, gliniastym lub piaskowym podłożu. Ponadto stanowisko, w którym rośnie roślina, powinno być słoneczne i chronione przed wiatrem. Magnolia może również rosnąć w półcieniu, jednak w takich warunkach nie będzie kwitnąć w optymalny sposób. Co jeszcze trzeba wiedzieć o sadzeniu i uprawie magnolii?

Sadzenie i uprawa magnolii

uprawa magnolii

Idealnym momentem, aby rozpocząć sadzenie magnolii, jest wczesna wiosna – przełom marca i kwietnia. Krzewy i drzewka liściaste można posadzić również w późniejszym okresie roku, jednak może to zaburzyć cykl rośnięcia. Dogodne stanowisko powinno nie tylko uwzględniać zapotrzebowanie na dobrą glebę, ale także odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Magnolia nie powinna się znajdować w bezpośrednim kontakcie z innymi roślinami. Przy sadzeniu powinniśmy uważać, aby dolna część korzeni rośliny była maksymalnie rozprostowana. Na koniec, po zasadzeniu, drzewko lub krzew podlewamy i podsypujemy cienką warstwą kory.

Podlewanie i nawożenie magnolii

Niedługo po posadzeniu trzeba upewnić się, że roślina ma dostęp do wody, a podłoże nie jest wysuszone, ponieważ magnolia jest bardzo wrażliwa na suche podłoże. We wrześniu można ograniczyć podlewanie do jednego razu w tygodniu. Podlewanie nie jest również konieczne przy znaczących opadach. W pierwszym roku należy się wstrzymać od nawożenia (lub przynajmniej nie stosować bardzo dużych ilości nawozu). Dopiero od drugiego lub trzeciego roku eksperci zalecają odżywianie drzew i krzewów we wrześniu oraz w marcu przed rozpoczęciem sezonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here