Jednym z powszechnych przekonań dotyczących paneli fotowoltaicznych jest ten, według którego muszą być one umieszczone na dachu zasilanego budynku. Istnieją jednak rozwiązania dodatkowe, przemawiające za montażem instalacji fotowoltaicznej w nieco inny sposób. O instalacji naziemnej przeczytasz w poniższym artykule.

Wszelkich niezbędnych informacji na temat paneli fotowoltaicznych udzielą Wam nasi eksperci z Otovo.pl

Fotowoltaika na stelażu naziemnym

To zupełna nieprawda, że panele fotowoltaiczne muszą być instalowane na dachach budynków. Jest co często wybierana opcja, jednak nieodpowiedni kształt dachu, zły stan techniczny lub za mała powierzchnia mogą to z powodzeniem uniemożliwić dobry montaż. Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana także na wiatach garażowych, gdyż zwykle jest to niewykorzystana przestrzeń, którą w ten sposób można zagospodarować z pożytkiem dla domowego budżetu

Panele fotowoltaiczne naziemne

Jeśli paneli fotowoltaicznych nie można założyć ani na dachu domu, ani na wiacie garażowej, to nadal nic straconego. Istnieje możliwość założenia ich właściwie na dowolnym terenie, więc miejscem może stać się kawałek działki przy budynku. Żeby naziemna instalacja fotowoltaiczna bezpiecznie i pewnie została osadzona wystarczy w pierwszej kolejności zainstalować dedykowany do tego celu stelaż. W przypadku gdy podłoże jest miękkie lub sypkie, wtedy należy zacząć od wybudowania fundamentów. Jedynym scenariuszem, który uniemożliwi poprawne działanie naziemnych paneli fotowoltaicznych jest ten, w którym na terenie jest dużo obiektów rzucających cień. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby panele w takim miejscu zainstalować, jednak ich wydajność może spaść nawet o 70%.

Olbrzymią zaletą montowania fotowoltaiki na ziemi jest dużo krótszy czas potrzebny na wykonanie instalacji. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest możliwość dodania systemu śledzenia, dzięki czemu panele fotowoltaiczne będą obracały się w kierunku słońca. Taki zabieg może podnieść wydajność nawet o 30%.

Odnawialne źródła energii pozwalają nie tylko na ekologiczne pozyskiwanie prądu, przede wszystkim można dzięki temu obniżyć rachunek za prąd. Warto wiedzieć, że zwykle znajdzie się dopasowane rozwiązanie do potrzeb nabywcy.

Artykuł napisany na podstawie treści zamieszczonych na stronie Only Comfort – fotowoltaika Podlasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here