Wybór odpowiedniej pościeli do mieszkania jest naprawdę ważny. Dzięki niej noce mogą być komfortowe i przyjemne, albo wręcz przeciwnie. Chyba każdy, kto kiedykolwiek zmuszony był do spania pod niewygodną, drapiąca, nieprzepuszczającą powietrza pościelą zdaje sobie sprawę z istoty komfortowego snu. To od niego zależy, jak bardzo wypoczętym obudzimy się następnego dnia. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu jest zakup pościeli bawełnianej.

Największe zalety pościeli bawełnianej

Pościel bawełniana jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów pościeli. Wynika to z faktu, że ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim bawełna jest naturalnym i bardzo wytrzymałym materiałem. Dobrze użytkowana pościel bawełniana może posłużyć naprawdę długie lata bez żadnego uszczerbku. Ten rodzaj włókna jest również hipoalergiczny, dlatego świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych czy w łóżkach alergików i osób z wrażliwą, podatną na podrażnienia skórą.

Pościel bawełniana cechuje się również świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi i higroskopijnością. Oznacza to, że zimą zapewnia ona odpowiedni poziom ciepła, latem natomiast przepuszcza ciepło i pochłania wilgoć, jaka powstaje na ciele w czasie pocenia się w upalne wieczory. Jednak prawdopodobnie największymi plusami pościeli bawełnianej jest jej wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu. Tego rodzaju materiał bez żadnego problemu znosi pranie w pralce w wysokich temperaturach. Dzięki temu bawełna jest naprawdę łatwa w czyszczeniu, a pozbycie się nawet najbardziej upartych zabrudzeń nie będzie miało większego wpływu na stan pościeli.

Pranie pościeli w wysokich temperaturach ma jeszcze jeden cel. Pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkiego rodzaju bakterii, zarazków i roztoczy, które mogą żyć w zagłębiach materiału. Dzięki temu jest ona świetnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na roztocza czy o osłabionej odporności.

Czy pościel bawełniana ma jakieś wady?

Pościel bawełniana jak każdy produkt ma również wady. Przede wszystkim tego rodzaju pościel bardzo łatwo się gniecie. Sprawia to, że uzyskanie równego, atrakcyjnego wyglądu wymaga prasowania a często nawet krochmalenia. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju zagniecenia nie wpływają na komfort użytkowania – są one czysto estetyczne. Nieco poważniejszym problemem jest fakt, że pościel bawełniana ma tendencję do obkurczania się w praniu. Jednym z najprostszych sposób na poradzenie sobie z tym jest lekkie zwilżenie pościeli przy pomocy spryskiwacza wypełnionego wodą i ponowne jej naciągnięcie.

Pościel bawełniana jest również stosunkowo szorstka, nie jest jednak nieprzyjemna w dotyku czy drapiąca. Jest to jednak minus dla osób przyzwyczajonych do jedwabnej czy satynowej pościeli. Warto też pamiętać, że na rynku dostępne są różnej jakości gatunki bawełny, dlatego też pomiędzy różnymi modelami pościeli bawełnianej mogą występować dosyć spore różnice.

Jak dbać o pościel bawełnianą?

Pościel bawełniana nie wymaga stosowania specjalnych technik czyszczenia. Może ona być bezpiecznie prana w zwykłej pralce z użyciem codziennych detergentów. Pościel warto prać i zmieniać średnio raz w tygodniu. Latem, gdy znacznie bardziej się pocimy, można robić to nawet częściej.

Podczas prania można bezpiecznie stosować odplamiacze i zmiękczacze do tkanin. Nie powinny one mieć żadnego negatywnego wpływu na dobrej jakości pościel wykonaną z naturalnej bawełny bez domieszek materiałów syntetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here