Dietę należy zawsze dopasować do swoich upodobań smakowych i ogólnego stanu zdrowia. Warto pamiętać o tym, że zdrowe jedzenie może być naprawdę smaczne. Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jakie rodzaje diet są uważane za skuteczne?

Dietę należy zawsze dopasować do swoich upodobań smakowych i ogólnego stanu zdrowia. Warto pamiętać o tym, że zdrowe jedzenie może być naprawdę smaczne. Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jakie rodzaje diet są uważane za skuteczne?

Dieta paleo

To dieta inspirowana stylem życia ludzi żyjących w paleolicie. Zwana jest również dietą człowieka pierwotnego. Opiera się na mięsie, ziarnach i produktach roślinnych. Wyklucza spożywanie produktów przetworzonych czy modyfikowanych genetycznie. Jej celem jest profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Nie znano ich dawniej, a więc przyjmuje się, że do ich rozwoju przyczynia się w dużej mierze nieodpowiednia dieta. Dieta paleo nie jest odpowiednia dla wegan i wegetarian, bo opiera się na mięsie, jajkach czy owocach morza. To dieta wysokobiałkowa, która pozwala na skuteczne ograniczenie spożywania pustych kalorii. Przyczynia się do wyregulowania gospodarki lipidowej organizmu. Powoduje powrót do odpowiednich nawyków żywieniowych.

Rodzajem diety paleo jest dieta samuraj. Opiera się ona tylko i wyłączanie na produktach naturalnych. Eliminuje potrawy przetworzone i jedzenie typu fast food. Polecana jest w szczególności osobom ćwiczącym.

Dieta ketogeniczna

Dieta ta ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy. To stan metaboliczny, w którym organizm człowieka wykorzystuje jako główne źródło energii tłuszcz. Tłuszcz stanowi zresztą od 60 do 80% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i ubogą w węglowodany. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się czuć lekko. Opiera się na tłustych mięsach i rybach, jajkach, serach, tłuszczach, a także nasionach. Jest to diera restrykcyjna, w której początkowo odczuwalne może być ogólne osłabienie organizmu. Proces przystosowywania się wynosi kilka tygodni. Dieta ketogeniczna prowadzi do spadku masy ciała. Efekty są łatwo osiągalne. Dieta ta jest odpowiednia dla osób z cukrzycą.

Dieta niskowęglowodanowa Low Carb

Celem tej diety jest obniżenie zapotrzebowania energetycznego z węglowodanów. Pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. w tym przypadku ogranicza się spożywanie węglowodanów na rzecz zdrowych tłuszczów. To dieta pięcioposiłkowa. W pierwszym posiłku spożywa się węglowodany, a w pozostałych czterech białka i tłuszcze. To dieta odpowiednia niemal dla wszystkich osób. Zdaniem wielu dietetyków powodem tycia jest przede wszystkim nadmiar węglowodanów. Rezygnacja z nich oznacza drogę do uzyskania szczupłej sylwetki. Dieta Low Carb nie jest zbyt restrykcyjna, ale należy stawiać w tym przypadku na żywność nieprzetworzoną – orzechy, warzywa, pestki, jaja, ryby, mięso, nabiał, tłuszcze itd. Organizm ma zostać zaprogramowany tak, aby czerpać zapasy z tłuszczu, który ma zostać spalony. Dietę tą powinno się stosować przez kilka miesięcy, aby nauczyć organizm do czerpania energii właśnie z kwasów tłuszczowych. To doskonały sposób na walkę z niechcianymi kilogramami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here