Psy to bardzo mądre zwierzęta i doskonali towarzysze, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na posiadanie takiego kompana. Jednakże, aby pies czuł się komfortowo, powinien mieć zapewnioną nie tylko uwagę właściciela, ale również niezbędne rzeczy, takie jak miska czy legowisko.
Ruch to zdrowie
Wiele osób uważa, że niektóre rasy nie nadają się do mieszkania w bloku, a najlepiej czują się w domku z ogrodem. I choć brzmi to dość logicznie, prawda jest jednak nieco inna. Niezależnie od tego, czy pies jest dużej, czy małej rasy, może mieszkać w bloku, bo warunkiem trzymania tego zwierzęcia nie jest metraż mieszkania, a czas właściciela, który wybierając konkretną rasę, powinien zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu oraz stymulacji umysłowej.
Okazuje się bowiem, że psy mające do dyspozycji ogródek przy domu, są o wiele bardziej znudzone. Dzieje się tak dlatego, że możliwość wypuszczenia psa na własny teren wokół domu nie wymusza na właścicielu zabrania zwierzęcia na spacer, tak jak dzieje się to w przypadku mieszkania w bloku. Psy bardzo szybko się uczą i po pewnym czasie znają już każdy metr własnego terenu. Nie mogą znaleźć nowych, obcych zapachów, wytropić innej zwierzyny, a to z kolei przekłada się na nudę. W przypadku niektórych ras kończy się to rozkopanym ogródkiem, obgryzionymi drzewkami bądź notorycznymi ucieczkami z terenu.
Zatem niezależnie od tego, czy twój czworonóg ma możliwość wyjścia do własnego ogródka, czy też mieszka w bloku, powinien być zabierany na długie spacery, polowania lub treningi. Oczywiście, musisz to dostosować do potrzeb danej rasy, bowiem psy o krótkich kufach ze względu na ich budowę, mogą się bardzo szybko męczyć.
Wychowanie psa
Zatem, jeżeli chcesz trzymać w bloku psa, nawet dużej rasy, nic nie stoi na przeszkodzie. Miej jedynie na uwadze fakt, że zwierzę nie będzie przykładało uwagi do metrażu mieszkania, choćby była to kawalerka. Znacznie bardziej zainteresują go bowiem spacery i czas, który mu poświęcisz, a także rzeczy, które będą go stymulować.
Musisz bowiem zadbać o to, by miał miski na wodę i jedzenie, a także miejsce do spania i zabawki, które zajmą jego uwagę podczas twojej nieobecności. Pamiętaj, by od małego uczyć go, żeby nie bawił się butami, dzięki czemu unikniesz problemów wychowawczych i strat związanych z niszczeniem obuwia lub innych osobistych czy domowych akcesoriów. Nie krzycz na zwierzę i nie bij go, gdyż po pewnym czasie może to doprowadzić do poważniejszych problemów z zachowaniem tego zwierzęcia. Jeśli nie wiesz, jak wychowywać psa, sięgnij po literaturę albo zwróć się z tym do psiego behawiorysty.
Posłanie – ważne podczas wychowania
By nie pojawiły się problemy behawiorystyczne, związane z dominacją, pies powinien mieć swoje posłanie i pod żadnym pozorem nie należy zapraszać go do własnego łóżka. Kolejnym powodem, dla którego zwierzę powinno spać osobno, są różnego rodzaju pasożyty. Nawet jeśli często chodzisz do weterynarza i twój pies jest okazem zdrowia, to mimo wszystko na łapach może przynieść choćby lamblię, którą człowiek również może się zarazić.
Najlepszym miejscem do ułożenia legowiska dla psa będzie pokój, w którym zwierzę będzie mogło spokojnie odpocząć i zrelaksować się. Domownicy, jak również goście, nie powinni w tym czasie przeszkadzać zwierzęciu. Legowisko powinno być bowiem dla niego azylem. Dzięki takiemu jego ułożeniu czworonóg poczuje się lepiej, a ty łatwiej go wychowasz.