Przy specyfikacji windy, na którą najczęściej zwraca się uwagę, główne miejsce zajmuje jej nośność liczona w kilogramach lub pojemność liczona w osobach. Tymczasem inwestorzy budowlani, deweloperzy czy wykonawcy i projektanci budynków powinni brać pod uwagę także inne elementy jak wymiar windy: wysokość, szerokość i głębokość. To pod te parametry budowany jest sam szyb oraz dopasowywane drzwi.

Windy w budynkach mieszkalnych

Są absolutnym must have w wieżowcach oraz blokach liczących powyżej czterech pięter. Jednak ze względu na coraz większe wymagania mieszkańców windy osobowe montowane są też tam, gdzie pięter jest mniej. Dzięki nim poruszanie się na wyższych poziomach jest znacznie łatwiejsze i przede wszystkim komfortowe, co ma duże znaczenie w przypadku osób starszych albo rodzin z małymi dziećmi. Zresztą z wind korzystają w zasadzie wszyscy, skoro takie urządzenia tak czy inaczej są ogólnodostępne.

Windy w budynkach publicznych

Oczywiście windy osobowe montowane są nie tylko w budynkach mieszkalnych. Można je spotkać też w instytucjach publicznych, urzędach, szkołach, w sklepach wielkopowierzchniowych, na stadionach, w galeriach i oczywiście na dworcach czy lotniskach. Wymiary wind osobowych w takich przestrzeniach są zazwyczaj zupełnie inne od tych w budynkach mieszkalnych. Przede wszystkim mają większe gabaryty: są szersze i głębsze, co pozwala na jednorazowe pomieszczenie nawet kilkunastu osób. Specjalnym rodzajem takich wind są te szpitalne, które muszą pomieścić łóżka z pacjentami oraz towarzyszący im personel medyczny.

Wymiary uniwersalne

Inwestorzy czy deweloperzy decydując się na zakup windy i jej montaż w swoim budynku mogą korzystać na przykład z oferty http://www.lift.pl/ i wybrać jeden z uniwersalnych wymiarów. Jednak jeśli ich budynek wymaga specjalnej specyfikacji windy ze względu na jej przeznaczenie, może ona być zaprojektowana indywidualnie do ich potrzeb i wyposażona w stosowany sposób. Mowa tu na przykład o rączkach i uchwytach pomagających utrzymać równowagę a nawet o rozkładanych siedziskach na osób starszych lub schorowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here