Na całym świecie znajomość języków obcych jest koniecznością. Żyjemy w wielkiej globalnej wiosce, gdzie kontakty pomiędzy różnymi osobami pochodzącymi z różnych krajów zdarzają się bardzo często. Podczas tych spotkań musi dojść do wymiany informacji i tu wchodzi konieczność znajomości języka obcego. Nie ma co liczyć, ze nasz kontrahent, który pochodzi z Chin będzie potrafił porozmawiać w naszym rodzimym pięknym języku, czy sprzedawca w pięknym egzotycznym kraju, będzie wiedział co chcemy kupić, jeśli nie będziemy się potrafić porozumiewać w jednym z tych języków, które uznawane są jako międzynarodowe. Chyba najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie jest język angielski. Swobodnie potrafi się nim posługiwać przeszło połowa populacji ludzkiej. Używany jest nie tylko w życiu codziennym, ale również w handlu przemyśle, czy też w dyplomacji. Język angielski jest stosunkowo prosty, a słowa i zwroty pochodzące z tego języka funkcjonują już w wielu językach nie tylko europejskich.

W naszym kraju nauka języka angielskiego odbywa się już  na poziomie przedszkola, choć trzeba przyznać, że efekt tego szkolenia nie jest powalający. Bardzo często już na etapie dorosłego życia, staramy się nauczyć języka Shakespeare’a często korzystając z możliwości jakie niesie ze sobą szkolenie online. W sieci jest wiele możliwości skorzystania z kursów online języka angielskiego. Wiele szkół jeszcze przed okresem pandemii proponowało już tego rodzaju szkolenia, niektóre zaś dopiero po zamknięciu szkół w drodze Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów swój program dopasowały do zastanej rzeczywistości. Jedną z takich szkół jest wrocławska szkoła języków obcych Gerelis https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/. Szkolenie online, jakie proponuje ta wrocławska szkoła, wydaje się bardzo interesujące. Już przed pandemią program nauczania jaki został opracowany przez osoby tworzące szkołę Gerelis był nietypowy. Zrezygnowano całkowicie z korzystania z podręczników, jednocześnie zaproponowano w zamian korzystanie z wielu pomocy naukowych. Gramatyka nie była jedynie zbiorem suchych formułek, a sposób w jaki została przedstawiona słuchaczom sprawiało, że zostawała ona w głowie bardzo długo. Szkolenie językowe w Gerelis były ukierunkowane na naukę konwersacji. Na tę umiejętność słuchacze poświęcali połowę swojego czasu. Nie bez znaczenia było również odpowiednie dobieranie słuchaczy w niewielkich grupach. Grupy te tworzono na podstawie stopnia posiadanych umiejętności z zakresu języka obcego, wieku oraz zainteresowań słuchaczy, a nawet preferowanego sposobu nauczania. Wszystko to robione było po to, by atmosfera podczas zajęć była jak najbardziej swobodna. Bardzo często w pomieszczeniach, w których odbywały się zajęcia przebywały również zwierzęta, bo jak zauważono, miały one pozytywny wpływ na proces nauczania. Zmiana procesu nauczania ze stacjonarnego na tryb online niewiele zmienił w samym programie nauczania w szkole Gerelis https://gerelis.pl/.  W tym przypadku było to tylko dostosowanie warunków technicznych do obowiązujących przepisów. W dalszym ciągu grupy spotykają się przed komputerami w małych grupach wraz z native speakerem, który przekazuje im swoją wiedzę, a także kontroluje postępy. Miła atmosfera panuje w dalszym ciągu, co ma przełożenie na efekty nauczania. Pozytywnym efektem przejścia na tryb szkolenia online jest to, że również osoby spoza stolicy Dolnego Śląska mogą korzystać z szkolenia prowadzonego przez Szkołę Języków Obcych Gerelis

Jak widać na przykładzie wspomnianej powyżej szkoły języków można się nauczyć języka drogą online. Warto jednak skorzystać z takiego kursu, który będzie skupiony na uczniu a nie tylko na mechanicznym powtarzaniu słówek oraz formułek gramatycznych. Szkolenie powinno się skupiać na nauce praktycznego języka, którym będzie można się porozumieć podczas swobodnej rozmowy czy to w sklepie, jak i na ulicy. Nie ma co wierzyć w cudowne programy, których twórcy zapewniają, że dzięki nim nauczymy się bez trudu języka. Programy dostępne w sieci mogą co najwyżej wspomagać proces nauczania, a nie go zastąpić, czy być jego główną częścią. Warto o tym pamiętać zanim się sięgnie po kolejny cudowny sposób na nauczenie się języka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here