Wyodrębnione Specjalne Strefy Ekonomiczne to tereny różnych regionów, w których można prowadzić działalność gospodarczą na specjalnych warunkach. W Polsce jest 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione części terytorium danego kraju, niezamieszkane, na których można prowadzić działalność gospodarczą zwykle na atrakcyjnych warunkach. W obecnej formie SSE mają funkcjonować do 2026 r. Powstały one w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego, możliwości stworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju różnych dziedzin i eksportu.

Specjalne Strefy Ekonomiczne – tereny pod inwestycje

Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz ich podstrefy zostały wydzielone w tych regionach, w których przemysł szybko się rozwija. Są to wyjątkowo atrakcyjne tereny pod różne inwestycje. SSE funkcjonują na podstawie ustawy z 1994 roku. Planując rozpoczęcie jakiejś działalności biznesowej, zwykle szukamy powierzchni magazynowej – do wynajęcia we Wrocławiu, Katowicach czy innym mieście. Na terenach SSE można liczyć na wyjątkowo korzystne warunki. O możliwościach uzyskania wsparcia można też przeczytać w Ustawie o wspieraniu inwestycji.

Szybszy rozwój gospodarczy Polski

Wyodrębnienie administracyjne Specjalnych Stref Ekonomicznych przyczyniło się też do rozwoju gospodarczego Polski. Wiele inwestycji jest w planach, inne są już w trakcie realizacji, co z kolei prowadzi też do rozwoju branży logistycznej. Na terenach SSE lub w ich pobliżu rośnie popyt na hale magazynowe do wynajęcia we Wrocławiu, Łodzi czy Katowicach.

Zalety prowadzenia działalności na terenach SSE

Największym atutem SSE są uproszczone na tych terenach procedury dotyczące prowadzenia biznesu lub realizowania wybranych inwestycji. Specjalne Strefy Ekonomiczne to wyjątkowo dobre tereny do prowadzenia biznesu, gdyż wyróżniają się zwykle świetną lokalizacją (blisko centrum), odpowiednio rozwiniętą komunikacją, dostępem do wykwalifikowanej kadry i pracowników.

Poza tym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych jest też szeroki wybór magazynów do wynajęcia – we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi itd. Budzą one duże zainteresowanie zarówno wśród polskich przedsiębiorców, jak i zagranicznych inwestorów.

Zwolnienie z podatku dochodowego

Korzyścią dla przedsiębiorców działających na terenach SSE są m.in. zwolnienia z podatku dochodowego. To duża zachęta, która miała ogromny wpływ na dynamiczny wzrost liczby planowanych i następnie realizowanych inwestycji. Możliwość obniżenia ponoszonych kosztów, np. przez ulgi podatkowe, to ogromny plus dla każdego inwestora czy przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here