Reakcja alergiczna może tak naprawdę przytrafić się każdemu – w pożywieniu czy w wykorzystywanych codziennie kosmetykach mogą znajdować się potencjalnie drażniące składniki. Nierzadko zdarza się, że efektem styczności z takimi substancjami jest wyprysk kontaktowy. Czym on właściwie jest i jak się go skutecznie pozbyć?

Jakie są objawy wyprysku kontaktowego?

Wyprysk kontaktowy jest reakcją organizmu na obecność danego alergenu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego schorzenia: alergiczna i niealergiczna. Alergiczna postać wyprysku kontaktowego skutkuje stanami zapalnymi na skórze w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancją drażniącą. Z odmianą niealergiczną zaś mamy do czynienia, kiedy dochodzi do ekspozycji na czynniki zewnętrzne, co powoduje powstawanie podrażnień.

Gdzie może wystąpić wyprysk kontaktowy? Leczenie może się rozpocząć jedynie w chwili, kiedy choroba zostanie poprawnie zdiagnozowana. Choć powinien się tym zająć profesjonalista, to jednak samodzielnie również możemy się przyjrzeć ewentualnym objawom. Zazwyczaj są one zauważalne wyłącznie w miejscach, gdzie skóra zetknęła się z alergenem. Symptomami są przede wszystkim zaczerwienienia i rumienie, a do tego grudki i pęcherzyki, którym towarzyszy uporczywy świąd.

Wyprysk kontaktowy – leczenie

Jak już zostało wspomniane, jeśli na naszej skórze pojawił się wyprysk kontaktowy, leczenie musi zostać zainicjowane przed sprawdzonego lekarza. Dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci kompleksowe badania, co pozwoli ustalić, co jest przyczyną reakcji alergicznej. Często spotykane alergeny to np. nikiel, wełna czy sztuczne barwniki.

W przypadku wyprysku kontaktowego zazwyczaj wykorzystuje się leki w postaci maści i kremów stosowanych miejscowo, a dodatkowo chory powinien doustnie przyjmować środki antyhistaminowe. Ponadto, podczas pielęgnacji, powinniśmy zadbać o to, by korzystać wyłącznie z kosmetyków, które nie podrażniają skóry i przywracają uczucie komfortu. Jeśli wyprysk dotyczy głównie twarzy, możemy użyć kojącego kremu nawilżającego Pro-Tolerance od marki Mixa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here