Osteoporoza – przyczyny, skutki, leczenie

0
1086

Osteoporoza jest stanem chorobowym wiążącym się z ubytkiem masy kostnej, zwiększoną podatnością na złamania oraz osłabieniem struktury kości. Jakie czynniki sprzyjają jego wystąpieniu? Jakie są skutki osteoporozy i na czym polega jej leczenie?

Co powoduje osteoporozę?

Osteoporoza występuje najpowszechniej u osób po 60. roku życia. Zwykle atakuje kobiety, choć mogą cierpieć na nią również mężczyźni. Osteoporozę dzieli się na pierwotną i wtórną. W pierwszym przypadku jest ona związana ze starzeniem się układu kostnego. Omawiany stan chorobowy najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie i starszych mężczyzn. Już od 40. – 45. roku życia zaczyna się proces utraty gęstości mineralnej przez kości. To naturalna konsekwencja starzenia się ciała. Niekorzystnie na stan kości wpływa również palenie papierosów, picie alkoholu, brak ruchu, niewystarczająca ekspozycja na słońce oraz dieta ze zbyt małą ilością witaminy D.

W przypadku osteoporozy wtórnej przyczyną stanu chorobowego jest inna choroba albo przyjmowanie określonych leków. Problem pojawia się u pacjentów w każdym wieku. Może wystąpić z powodu cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorób reumatycznych czy schorzeń układu pokarmowego wiążących się z zaburzeniami wchłaniania. Na rozwój osteoporozy wywiera wpływ również przyjmowanie glikokortykosteroidów, heparyny oraz leków przeciwpadaczkowych.

Skutki wystąpienia osteoporozy

Osteoporozie towarzyszy rozrzedzenie tkanki kostnej. Dochodzi do zmniejszenia ilości oraz ścieńczenia beleczek kostnych kości gąbczastej, a także do ścieńczenia kości korowej. Można zaobserwować ilościową różnicę między kośćmi zdrowymi a zmienionymi przez osteoporozę. W wyniku choroby układ kostny człowieka ulega osłabieniu. Łatwo wówczas dochodzi do złamań. Przez wiele lat osteoporoza może nie dawać żadnych objawów. Z tego względu nazywa się ją cichym złodziejem kości. Przez lata zabiera szkieletowi jego zasoby, co powoduje osłabienie kości i mniejszą ich wytrzymałość na normalne naciski.

Objawy osteoporozy zależą od obszaru powstawania złamań. Złamania przedniej krawędzi kręgu mogą być bezobjawowe. Nieprawidłowości częściej powodują jednak ostry ból, który pojawia się niespodziewanie, nawet podczas lekkiego wysiłku. Stan chorobowy ogranicza ruchy kręgosłupa. Dolegliwości bólowe nasilają się przy kichaniu i kaszlu. Złamaniom mogą towarzyszyć wzdęcia brzucha i obniżony apetyt. Zmienia się też sylwetka. Klatka piersiowa ulega deformacji. Plecy są zaokrąglone i zgarbione. Dochodzi do zmniejszenia się wzrostu. Powstaje też tzw. wdowi garb – to wynik kompresyjnych złamań przednich części kręgów. Następne złamania zwiększają kifozę piersiową. Może dojść do stanu, w którym łuki żebrowe zaczynają opierać się o talerze biodrowe. Powoduje to ból i nieprzyjemne dolegliwości ze strony narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej i klatce piersiowej.

Złamania kości długich wywołują ostry ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Uszkodzenia kości promieniowej często pojawiają się przy próbach podparcia się ręką podczas upadków. W ich przypadku konieczne jest nastawienie i unieruchomienie. Bardzo niebezpieczne są złamania górnego odcinka kości udowej. Wymagają hospitalizacji i interwencji chirurgicznej. Mogą występować z błahych powodów – przy mocniejszym postawieniu kroku albo potknięciu się o próg.

Leczenie osteoporozy

W leczeniu osteoporozy kluczowe jest utrzymanie masy kostnej powyżej poziomu zwiększającego skłonność do powstawania złamań. W profilaktyce i terapii schorzenia znajdują zastosowanie suplementy i leki na osteoporozę z witaminą D i wapniem. W czasie kuracji konieczne jest kontrolowanie poziomu wspomnianego pierwiastka we krwi i jego wydalania z moczem. Inne środki wykorzystywane w leczeniu osteoporozy to kalcytonina łososiowa, bisfosfoniany raloksyfen, ranelinian strontu, teryparatyd czy denozumab. Stosowana bywa również hormonalna terapia zastępcza. Niemożliwe jest całkowite zahamowanie stanu chorobowego wynikającego ze starzenia się ciała, ale można spowolnić jego postępowanie. Właściwie dobrane leczenie ograniczy ryzyko złamań i poprawi funkcjonowanie układu ruchu.

Osteoporoza może wiązać się ze starzeniem się organizmu lub być spowodowana przez inne czynniki. Jej objawy zależą od obszaru, w którym zlokalizowane są złamania. Aby spowolnić rozwój schorzenia, konieczne okazują się działania profilaktyczne oraz przyjmowanie preparatów wspierających zdrowie kości. Niepokojące objawy warto konsultować z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leki i suplementy na osteoporozę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here