Nie trzeba być wcale zawodowym muzykiem, aby czerpać przyjemność z gry na gitarze. To taka fajna rozrywka, która staje się świetnie zabija wolny czas. Radzi sobie z nudą, a czasem nawet i z odczuwalnym brakiem sensu w życiu – w końcu to właśnie muzyka łagodzi obyczaje, zbliża do siebie ludzi i nierzadko przeradza się w prawdziwą pasję, której człowiek może potem w pełni się oddać. Początki zawsze są jednak trudne.

Młody gitarzysta, który dopiero od paru tygodni uczy się coś tam wygrywać na nowym instrumencie, nie ma jeszcze doświadczenia zawodowych muzyków, dlatego często nie wie nawet, jakie struny do gitary akustycznej mogą pasować. A jest to jednak podstawa. Sama umiejętność gry na gitarze nie świadczy bowiem o tym, że jest się dobrym muzykiem. Prawdziwy gitarzysta powinien znać bardzo dobrze swój sprzęt, by móc samodzielnie się z nim obchodzić – czyścić go, ustawiać czy właśnie zmieniać w nim struny. A jak się tego nauczyć? Praktyka czyni cuda. A jeżeli jest podparta właściwą teorią, nie ma takiej opcji, by nie przyniosła dobrych rezultatów.

Jak ustalić właściwy typ strun dla gitary?

Oczywiście zadecyduje o nim sam instrument i jego rodzaj. Innych strun wymagają gitary elektryczne, a innych te akustyczne bądź klasyczne. Na opakowaniu produktu zawsze można natomiast szybko przeczytać, do jakiego typu instrumentu jest on kierowany. Nie trzeba się nawet znać na poszczególnych rodzajach strun. Wystarczy umiejętność rozumienia tekstu czytanego, która pozwoli dowiedzieć się prosto z opakowania, czy dane struny będą właściwe dla konkretnego sprzętu muzycznego.

gitara akustyczna

Strun należy koniecznie używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie wolno ich stosować wymiennie. Struny dedykowane gitarom akustycznym nie będą pasować do basów elektrycznych, gdyż są najczęściej cieńsze i mają słabsze oraz bardziej ostre brzmienie. Odwrotnie też to nie działa, dlatego też lepiej tutaj nie kombinować i używać produktu zgodnie z jego przeznaczeniem. Wtedy wszytko powinno być w porządku.

No to jakie konkretnie struny sprawdzą się w przypadku gitar klasycznych? Przeważnie do tego typu instrumentów świetnie pasują struny wykonane z nylonu. Mają lepsze właściwości od tych metalowych. Struna metalowa, jeżeli zostaną odpowiednio nastrojone, mogą niestety dość mocno się napinać i pod wpływem tego napięcia pękać, przez co trzeba bardzo często je wymieniać.

Czasami nawet to wytworzone w nich natężenie może uszkodzić samą gitarę, dlatego też lepiej nie ryzykować i postawić na bezpieczniejszą opcję, czyli polecane struny nylonowe. Są one naprawdę świetne. Mają wysoką jakość i przede wszystkim wysoką odporność na uszkodzenia. Szukają jednak odpowiedzi na pytanie, jakie struny do gitary akustycznej wybrać, nie należy jednak kierować się poradnikami skierowanymi do użytkowników gitar klasycznych. Struny nylonowe nie będą bowiem dobrym wyborem dla akustyków. Podczas gry najprawdopodobniej zaczną się nadmiernie wyginać lub napinać, a jeśli trochę się je poluzuje, pogorszy to ich brzmienie.

struny do gitary akustycznej

Aby czerpać jak najwięcej przyjemności z domowego muzykowania, trzeba zapewnić sobie solidne podstawy do gry na wybranym instrumencie. Dobre chęci nie wystarczą. Motywacja jest oczywiście najważniejsza, a zwłaszcza ta idąca w parze z prawdziwą pasją, ale niestety nikt jeszcze nie nauczył się grać na gitarze, jeżeli najpierw nie zainwestował w dobry sprzęt. Pewne inwestycje trzeba zatem poczynić.

Początkujący muzyk powinien w pierwszej kolejności poszukać dla siebie jak najlepszej gitary, na którą od razu lepiej przeznaczyć więcej pieniędzy, niż oszczędzać i potem musieć ją wymieniać. Prędzej czy później każdy przekonuje się bowiem do tego, że dobry sprzęt musi kosztować. Chcąc jednak zaoszczędzić trochę gotówki, równie dobrze można zdecydować się na zakup gitary używanej, sprawdzając tylko, czy pochodzi ona z bezpiecznego źródła. Dalej należy sięgnąć po odpowiednie struny, które zapewnią najlepsze i właściwe brzmienie. Ostatni już krok to sama gra. Aby stawać się coraz lepszym i lepszym, trzeba po prostu ćwiczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here