Obecnie niezwykle trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o kimś kto cierpiał na problemy z sercem. Dzisiejszy styl życia nie zachęca do tego, aby dbać o swoje zdrowie. Brakuje czasu i energii na to, aby ćwiczyć, a dieta jest wybierana ze względu na dostępność, niską cenę i łatwość przygotowania składników, nie zaś ich wartość odżywczą.

Z tego powodu praktycznie każdego dnia na całym świecie ludzie umierają na choroby, których geneza jest wynikiem niczego innego jak ich wyborów dietetycznych, a także braku ruchu i złej kondycji psychicznej. I pomimo że świadomość tego jak niebezpieczne jest tego typu życie, wiele osób wciąż odkłada wprowadzanie niezbędnych zmian, bez których nie można uniknąć przyszłych problemów zdrowotnych.

Jednym z najbardziej poważnych przypadków jeżeli chodzi o problemy ze zdrowiem są problemy sercowe. Plagą obecnych czasów jest nadciśnienie, na które cierpią dziesiątki milionów osób z całego świata. Choć istnieje wiele leków, które pomagają zniwelować nadciśnienie i jego efekty na ciało, często są one podawane za późno. Tymczasem nadciśnienie ma olbrzymi efekt na to, jak działa serce. Ze względu na to że ciśnienie jest wyższe niż być powinno, serce jest zmuszane do bardziej intensywnej pracy niż być powinno.

zawał serca

W rezultacie, z czasem, cały mięsień sercowy zaczyna ulegać zmianom, usiłując dostosować się do tych nieprawidłowych warunków i wciąż funkcjonować na tyle dobrze aby podtrzymać funkcje życiowe w organizmie. Jednakże takie obciążenie nie jest bez swojej ceny. W pewnym momencie dochodzi do takiego stanu, w którym serce nie jest w stanie wykonywać swoją pracę. Wtedy to mowa jest o zawale, stanie o którym każdy słyszał wiele w swoim życiu.

Nie bez powodu zawał uznawany jest za stan zagrożenia życia

Większość osób jest przerażona samą możliwość tego, że dojdzie u nich do stanu zawałowego. Niewiele osób jednak wie, jak odpowiednio zdiagnozować u siebie tego typu stan. Należy tutaj dodać, że zawał objawia się nieco inaczej u kobiet niż wygląda to u mężczyzn. Objawy zawału u kobiet są na tyle różnorodne i niespecyficzne, że problemy z wyłapaniem przebytego zawału jest bardzo częsty, zwłaszcza jeżeli zawał ten nie był na tyle poważny i nie spowodował zmiany w mięśniu sercowym, która uniemożliwiałaby jego pracę.

Objawy zawału u kobiet są na tyle inne, że ten podstawowy objaw, jakim jest silny i uciskający ból w klatce piersiowej, może tak naprawdę w ogóle nie wystąpić. Zatem brakuje tutaj sygnału ostrzegawczego, który pomógłby szybko stwierdzić co się dzieje i zacząć odpowiednio reagować. Zamiast tego można zauważyć ucisk, a także duszność. Zawroty głowy, które oczywiście wynikają ze stanu niedotlenienia związanego z martwicą mięśnia sercowego, są bardzo częste i łatwe do pomylenia z innymi stanami niż ten zawałowy.

karetka

Dochodzi do skrócenia oddechu, co niestety bywa interpretowane jako objaw paniki. Dużo kobiet sądzi że przeżyło atak paniki, a tymczasem w ich ciele doszło do zawału.
Tym co jest bardziej charakterystyczne wśród objawów zawału u kobiet niż u mężczyzn jest to, że u kobiet bardzo często występują nudności. Tymczasem nie są one tak częste w tym jak prezentuje się zawału u mężczyzny. Po raz kolejny jest to powód, dla którego zawału u kobiety może być pominięty i pomylony z innymi, bardziej błahymi problemami zdrowotnymi.

Choć nigdy nie należy panikować, stan zawału jest tak groźny, że jeżeli dana kobieta odczuwa wyżej wymienione objawy, to na pewno nie powinno się ich ignorować. Chodzi tutaj bowiem o przeżycie, także nie ma najmniejszego powodu aby się wahać i czekać z wezwaniem pogotowia. Zawał może, ale wcale nie musi zabić natychmiastowo. Zatem czas reakcji gra tutaj kluczową rolę jeżeli chodzi o szansę na przeżycie. Dlatego też zawsze warto jest szukać pomocy i na pewno nie wolno ignorować niepokojących objawów. Pomimo że zawały u kobiet są trudniejsze w rozpoznaniu, wciąż może je wykryć na tyle szybko, że w wielu przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko skończy się dobrze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułArytmia komorowa
Następny artykułOznaki zawału

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here